Zwiększ wydajność komputera dzięki wymianie dysku na SSD

Zwiększ wydajność komputera dzięki wymianie dysku na SSD

Branża komputerowa jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. W dzisiejszych czasach ciężko nadążyć za nowinkami technologicznymi, które nieustannie zastępują stare, wykorzystywane przez nas rozwiązania. Przykładem takiej zmiany mogą być dyski twarde w naszych komputerach, które na przełomie kilku lat przeszły ogromną przemianę. Obok dużych i powolnych dysków talerzowych pojawiły się mniejsze, ale przede wszystkim dużo szybsze dyski SSD, które mogą w diametralny sposób zwiększyć wydajność naszego komputera.

Dlaczego nie dyski talerzowe?

Dyski HDD, czyli tzw. talerzowe były przez większość czasu jedynym nośnikiem pamięci w naszych komputerach. Do działania wykorzystują one elementy mechaniczne – talerze wewnątrz takiego dysku są obracane za pomocą specjalnego silnika. Dane na takim dysku odczytywane oraz zapisywane są za pomocą głowicy elektromagnetycznej, która poruszając się po wirujących talerzach, wysyła do nich strumień elektromagnetyczny. Główną wadą dysków HDD jest właśnie sposób ich działania. Wykorzystanie ruchomych części sprawia, że takie dyski łatwo mogą ulec awarii, chociażby poprzez wstrząs podczas ich pracy. Kolejnym problemem ich użycia może być powolne działanie – nie dorównują one bowiem prędkościom odczytu/zapisu dysków SSD.

Jak działają dyski SSD?

Dyski SSD działają na zupełnie innej zasadzie niż talerzowe. W przeciwieństwie do nich nie korzystają one z mechaniki – wykorzystują jedynie elementy półprzewodnikowe na stałe zainstalowane w ich wnętrzu. Ich działanie możemy porównać do kart SD. Na zamontowanych w nich układach pamięci, za pomocą impulsów wysyłanych przez urządzenie, są zapisywane nasze dane. Zalet takiego rozwiązania jest sporo. Przede wszystkim, pozbycie się elementów ruchomych sprawiło, że dyski te są zdecydowanie mniejsze od swoich poprzedników. W środku takiego peryferium znajduje się jedynie płytka ze złączami oraz wlutowane kości pamięci. Kolejnym plusem takich pamięci jest kilkadziesiąt razy większa prędkość odczytu oraz zapisu danych. Warto również wspomnieć, że dyski SSD są ciche.

Jak wymienić dysk w naszym komputerze?

Jak wymienić dysk w naszym komputerze?

Wymiana dysku w komputerze, zarówno stacjonarnym jak i laptopie, jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonania tylko kilku czynności. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do pracy wewnątrz naszego urządzenia, musimy je odłączyć od prądu. Po wykonaniu tej czynności należy zdjąć obudowę naszego komputera/laptopa i odnaleźć stary dysk. Wypinamy wszystkie podłączone do niego przewody i wyjmujemy go. Dysk SSD jest zdecydowanie mniejszy niż standardowy HDD, więc jeśli w naszej obudowie nie ma specjalnego miejsca na mniejszy format – warto zaopatrzyć się w plastikowe korytko do montażu pamięci SSD. Jeśli wszystko mamy już przygotowane, wystarczy zamontować nowe peryferium, podłączyć przewody oraz złożyć całe urządzenie. Teraz możemy podłączyć zasilanie i uruchomić nasz komputer/laptop. Czeka nas teraz instalacja systemu operacyjnego. Po jej wykonaniu nasze urządzenie jest gotowe do dalszej pracy.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wymienić dysk w naszym komputerze lub po prostu nie mamy na to czasu, możemy odwiedzić lokalny serwis komputerowy i skorzystać z jego usług. Przeprowadzenie takiej operacji nie powinno trwać zbyt długo oraz nie powinno być zbyt kosztowne.

SSD – korzyści płynące z wymiany

Różnicę po wymianie dysku w naszym komputerze na SSD powinniśmy odczuć już po pierwszym jego uruchomieniu. Start systemu operacyjnego będzie trwać około 2-3 sekundy – jest to duża zmiana w porównaniu do dysków talerzowych. Kolejną korzyścią będzie na pewno szybsza praca programów i gier oraz krótsze czasy ich ładowania. Wykorzystanie części pojemności dysku przez system na plik stronnicowania sprawi, że powrót do dawno już otwartych aplikacji w tle będzie trwał krócej. Pamięci takie potrzebują również mniej energii elektrycznej do działania. Dodatkowo, dane przechowywane na takim perferium są odporne na wszelakie wstrząsy w naszym komputerze. Dysk SSD, w przeciwieństwie do dysku talerzowego nie musi pracować wyłącznie w pozycji poziomej. Jest to dużą zaletą w przypadku urządzeń przenośnych, takich jak laptopy.

Wady technologii SSD

Rozwiązanie to, zresztą jak każde inne, posiada również wady, lecz niekoniecznie są one związane z samą konstrukcją, bądź działaniem dysku. Głównym negatywnym czynnikiem w przypadku SSD jest cena. W porównaniu do dysków talerzowych, SSD są zdecydowanie droższe. Jednak przyglądając się historii cen takich urządzeń na przełomie kilku lat zauważymy, że mają one tendencję spadkową. Można więc stwierdzić, że z czasem ich cena zmaleje jeszcze bardziej niż dotychczas. Kolejnym powodem do zmartwień może być pojemność takich pamięci. Zwykłe dyski HDD mogą posiadać znacznie więcej przestrzeni niż SDD. To jednak również zmienia się z biegiem czasu i w przyszłości mogą pojawić się pamięci równie pojemne co HDD. Największą wadą, która dotyczy również dysków talerzowych jest to, że gdy już wystąpi jakaś awaria, możemy stracić dane zapisane na naszym urządzeniu. Odzyskiwanie danych z dysków SSD oraz HDD jest zadaniem, z którym nie poradzimy sobie sami w domu – w takim wypadku należy udać się do serwisu.

Wymiana swojego starego dysku na SSD może jednak okazać się zbawcza dla naszego komputera, zwłaszcza gdy przeszkadza nam jego powolna praca. W dobie szybko rozwijającej się technologii można stwierdzić, że to właśnie SSD stanie się w przyszłości standardem. Nie warto jednak czekać. Zakup SSD nie tylko przyspieszy nasze urządzenie, ale może też przedłużyć jego życie zanim okaże się, że nasz komputer nie nadaje się już do użytku.