Jak naprawić matrycę w laptopie

Jak naprawić matrycę w laptopie?

Matryca w laptopie – paradoksalnie – jest jego najważniejszym elementem. To właśnie za jej pośrednictwem możliwy jest odbiór obrazu i jego czytelność. Matryca jest komponentem niewidocznym. W laptopie znajduje się ona tuż za szklanym ekranem. Warto jednak zauważyć, że uszkodzony monitor laptopa jest wyjątkowo częstą przypadłością. Upadek, nieopatrzne kopnięcie czy zbyt agresywne zamknięcie doprowadza do powstania mechanicznych urazów matrycy. Analogicznie wyświetlenie jakiegokolwiek obrazu w tym momencie nie jest możliwe. Wobec tego, jak naprawić matrycę w laptopie?

Uszkodzona matryca laptopa – jak ją naprawić?

Uszkodzona matryca w laptopie – naprawa jej jest konieczna, bym móc ponownie w pełni korzystać z funkcjonalności sprzętu. Warto mieć na uwadze to, że matryca jest zbudowana z kilku płaszczyzn, a pojawienie się na niej długich pasków, oznacza jej dysfunkcję. Problem ten jest wyjątkowo powszechny, szczególnie jeśli chodzi o urządzenia przenośne. Laptopy często z nami podróżują, są przenoszone z miejsca na miejsce, a czasem nawet nie są traktowane z należytą uwagą. Matryca w rzeczywistości jest wyjątkowo delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenia. Warto również podkreślić, że przyczyny uszkodzenia tego komponentu mogą być różne. Najczęściej powodem jest pęknięcie matrycy w wyniku działania zewnętrznej siły. Jednocześnie niemniej często zdarza się spalona matryca w laptopie – problem ten dotyka w szczególności tych matryc, które wykonane są ze słabej jakości materiałów. Wobec tego czy uszkodzona matryca laptopa jest do uratowania? Otóż wszystko zależy od tego, do jakich zniszczeń doszło. W momencie kiedy podejrzewamy, że problemem może być awaria zasilania matrycy czy niepoprawnie skonfigurowana karta graficzna, wówczas można podjąć się naprawy. W tym momencie pomoże jedynie doświadczony serwis komputerów, który zdiagnozuję usertkę i dokona niezbędnych napraw. W przypadku kiedy na martycy pojawiły się szare paski – głównie na brzegach, jest to objawem zassania kurzu, który można wyczyścić we własnym zakresie. Jednak jeśli uszkodzenie matrycy w laptopie jest wynikiem jej pęknięcia, wówczas konieczne jest jej cała wymiana.

Sprawdź również: Jak naprawić baterię w laptopie?

Jak zmienić matrycę w laptopie?

naprawa matrycy

Prawdą jest, że do najczęstszych przyczyn uszkodzeń matrycy można zaliczyć pęknięcia ekranu. Powstają one najczęściej w wyniku uderzenia, kopnięcia lub próby zamknięcia laptopa w momencie, kiedy „coś” znajduje się na klawiaturze. Niestety, w takich przypadkach naprawa matrycy nie jest możliwa i konieczna będzie jej całkowita wymiana. Tu również pojawia się pytanie jak zmienić matrycę w laptopie i czy zrobić to samodzielnie, czy może jednak oddać sprzęt do serwisu? Otóż warto podkreślić, że sama zmiana matrycy nie jest procesem tak skomplikowanym, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a także wiedzą i doświadczeniem. W pierwszej kolejności i tak trzeba będzie dobrać nową matrycę. Ważne jest, by była ona w pełni kompatybilna z urządzeniem i do niego pasowała. Następnie konieczne będzie:

  • zdemontowanie ramek ekranu laptopa – w przypadku większości modeli proces ten przebiega w ten sam sposób. Trzeba zlokalizować mocowania ramek, a następnie przy pomocy cienkiego śrubokrętu lub nożyka unieść je do góry i usunąć. Większość laptopów w miejscach mocować posiada gumowe zaślepki – ich demontaż powinien być priorytetem.
  • zdemontowanie uszkodzonej matrycy – kolejnym krokiem jest demontaż wadliwej matrycy. Jest ona widoczna tuż po zdjęciu ramek i najczęściej przytrzymują ją metalowe uchwyty. Niektóre laptopy mają te zawiasy „ukryte” pod obudową, więc może być konieczny demontaż całej, przedniej części wraz z klawiaturą. Przy demontowaniu matrycy warto również zwrócić uwagę na to, czy nie posiada ona dodatkowej taśmy zabezpieczającej. Pod nią mogą być schowane przewody, które trzeba będzie odłączyć.
  • usunięcie matrycy – po odkręceniu zawiasów i odłączeniu przewodów matryca jest gotowa do tego, by delikatnie usunąć ją z tylnej obudowy laptopa. Ważne jest przy tym to, by oddzielić komponent od metalowych śrubek w dolnej części obudowy.
  • wymiana matrycy – w miejsce starej matrycy można w tym momencie zamontować nową, powtarzając cały proces w odwrotnej kolejności. Na początku trzeba wkręcić dolne śrubki do metalowych uchwytów, a następnie przyłączyć przewody. Po zamontowaniu nowej matrycy w metalowych zabezpieczeniach można przystąpić do montażu przedniej ramki.

Warto zauważyć, że jeśli zależy nam na szybkiej i bezproblemowej naprawie, to warto udać się do serwisu. Naprawa laptopów przez profesjonalistów jest rozwiązaniem rekomendowanym, szczególnie jeśli sprzęt jest nowy i posiada gwarancję. Specjaliści przy okazji będą mogli przejrzeć laptop pod kątem innych, możliwych usterek.

wymiana matrycy w laptopie

Koszt naprawy matrycy w laptopie

Koszt naprawy matrycy w laptopie uzależniony jest w dużej mierze od tego, kto tę naprawę przeprowadzi, a także jaki jest model sprzętu. Zwykle jednak nie musimy przygotowywać się na wielki wydatek. Pęknięty ekran w laptopie – koszt będzie wynosił około 200 – 400 złotych. W momencie, kiedy na naprawę decydujemy się samodzielnie, wówczas poniesiemy jedynie koszt zakupu nowej matrycy – od 150 do 300 złotych. W serwisach jest zawsze doliczana dodatkowa opłata za wykonaną usługę. Koszty zwiększają się jeśli chodzi o nowoczesne laptopy z matrycami IPS, które dodatkowo posiadają wysoką rozdzielczość np. 4K. Taka wymiana matrycy będzie kosztować nas nawet 2 – 2,5 tysiąca złotych. Jeśli jednak zależy nam na „uratowaniu” sprzętu, wówczas wymiana matrycy jest niezbędna