naprawa laptopa

Dlaczego laptop nie chce się włączyć?

Użytkownicy komputerów przenośnych z reguły dbają o swój sprzęt, gdyż jest ich narzędziem do pracy, rozrywki, komunikacji z bliskimi. Czasem jednak pojawia się sytuacja, w której laptop nie chce się włączyć i jest konieczna interwencja. Może być ona prosta, ale może też wymagać skorzystania z usług profesjonalisty i poniesienia nawet sporych kosztów. Jak sprawdzić, czemu laptop nie chce się włączyć, jakie mogą być tego przyczyny? Co można zrobić, gdy laptop zgasł i nie chce się włączyć?

Czemu laptop nie chce się włączyć? – możliwe przyczyny

Powodów, dla których laptop zgasł i nie chce się włączyć, może być wiele. To zarówno najprostsze sytuacje i niedopatrzenia, jak i poważne awarie lub uszkodzenia, w których naprawa laptopa będzie konieczna. Do tych najprostszych przyczyn można zaliczyć:

  • zabrakło zasilania – bateria się rozładowała, laptop nie jest podłączony do zasilacza albo zasilacz do prądu,
  • bateria się poluzowała albo jest wyciągnięta, a komputer nie jest podłączony,
  • ekran laptopa jest czarny, wyłączony lub przełączony na inny wyświetlacz, ale samo urządzenie tak naprawdę działa.

W powyższych sytuacjach usunięcie problemu ogranicza się właściwie do jego właściwego zdiagnozowania. Jednak niestety częściej, gdy laptop nie chce się włączyć czarny ekran trwa mimo podejmowanych prób. Wtedy możliwe są problemy programowe, jak i sprzętowe, dlatego urządzenie wymaga dalszej diagnostyki, o której przeczytasz w dalszej części artykułu. Naprawa laptopa wymaga wtedy pełnego zdiagnozowania usterki. Czasem też laptop po aktualizacji nie chce się włączyć – wyświetla coś na ekranie, ale system nie uruchamia się prawidłowo – szczegóły właściwego działania w takiej sytuacji znajdziesz poniżej.

Co robić, gdy laptop po aktualizacji nie chce się włączyć?

Sytuacja, w której aktualizacja systemu operacyjnego albo sprzętowa wywołała problemy z prawidłowym uruchomieniem komputera, wbrew pozorom nadal jest dość częsta. Może się również zdarzyć po zainstalowaniu jakiegoś nowego oprogramowania albo podłączenia nowego urządzenia do laptopa, co skutkuje instalacją sterowników. Dlatego jeżeli laptop po aktualizacji nie chce się włączyć, albo też uruchamia się zbyt wolno i zawiesza, można próbować samodzielnie rozwiązać problem. Oczywiście czynności warto wykonywać jedynie, jeżeli ma się pewną wiedzę i doświadczenie. Bez tego – lepiej oddać komputer w ręce specjalistów, by nie spowodować większych szkód czy utraty ważnych danych.

laptop sie nie wlacza

Jeżeli zatem laptop zgasł i nie chce się włączyć, a system wcześniej się aktualizował albo najpierw była wykonana jakaś instalacja czy podłączenie sprzętu, możesz spróbować przywrócić komputer do poprzedniego stanu. Po pierwsze warto odłączyć wszystkie nowo podłączone urządzenia i spróbować ponownie uruchomić komputer. Można też spróbować dłużej przytrzymać włącznik, najlepiej dwukrotnie, bo w ten sposób może się uda wykonać tak zwany reset prądowy. Jeżeli to nie pomaga i nadal laptop nie chce się włączyć czarny ekran pojawia się mimo prób, spróbuj użyć kombinacji klawiszy pozwalających na przejście do trybu awaryjnego. Może być to naciśnięcie i przytrzymanie przycisku F8 dla systemu Windows, albo też innych, w zależności od sprzętu. Następnie w trybie awaryjnym można próbować przywrócić system do ostatniego zapisanego punktu, a być może profesjonalna naprawa laptopa nie będzie konieczna.

Dlaczego laptop nie chce się włączyć – usterki i uszkodzenia mechaniczne

Do częstych powodów czemu laptop nie chce się włączyć, należą usterki sprzętowe niezależne od użytkownika, a także uszkodzenia mechaniczne, zwykle już wywołane niewłaściwą eksploatacją. Warto mieć świadomość, że nie zawsze wtedy naprawa laptopa jest możliwa lub opłacalna. Zatem jeśli zastanawiasz się, dlaczego laptop nie chce się włączyć, a wcześniej:

  • urządzenie upadło,
  • coś uderzyło w komputer,
  • coś się wylało na komputer,
  • laptop był trzymany blisko silnego źródła ciepła albo przez dłuższy czas bezpośrednio na słońcu,
  • laptop znajdował się przez dłuższy czas w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności,

to wtedy przyczyną jest najpewniej uszkodzenie mechaniczne, zalanie, korozja czy zwarcie.

Usterki sprzętowe sprawiające, że laptop nie chce się włączyć

Czasem nie wiesz, co działo się wcześniej się z laptopem, ale wygląda on normalnie, lecz mimo to się nie uruchamia. Do usterek podzespołów uniemożliwiających prawidłowe uruchomienie należą między innymi:

  • awaria przycisku włączającego – zacięcie, wciśnięcie, zepsute styki,
  • uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie matrycy,
  • problem z baterią,
  • niewłaściwe działanie płyty głównej lub jej uszkodzenie,
  • problem z pamięcią RAM,
  • uszkodzenie dysku twardego, rzadziej SSD,
  • uszkodzenie klawiatury,
  • konflikty sprzętowe wywołane nieprawidłowym działaniem jednego z podzespołów.

laptop sie nie uruchamia

Zadania takie jak naprawa matrycy w laptopie, wymiana klawiatury czy naprawa baterii w laptopie to często wykonywane w serwisach usługi. Po ich realizacji przyczyna, czemu laptop nie chce się włączyć, zwykle jest usuwana.

Kiedy naprawa laptopa jest możliwa, a kiedy nie?

Jeżeli samodzielnie nie uda się poznać przyczyny, czemu laptop nie chce się włączyć, albo też z jakichś powodów diagnostyka wydaje się zbyt skomplikowana, warto przekazać sprzęt w ręce specjalistów. Naprawa laptopa powinna być poprzedzona wnikliwą diagnostyką usterek i oceną opłacalności naprawy. Często na przykład naprawa matrycy w laptopie starszej generacji może kosztować więcej, niż wynosi wartość sprzętu. Czasem też na przykład naprawa baterii w laptopie albo innego podzespołu jest niemożliwa z powodu braku części zamiennych.

Naprawa matrycy w laptopie może obejmować wymianę uszkodzonej matrycy, ale też poprawę połączeń albo innych elementów. To właśnie problem z działaniem ekranu czasem jest powodem, czemu laptop nie chce się włączyć, albo właściwie nie wyświetla obrazu. Jeżeli zdiagnozowaną usterką, dlaczego laptop nie chce się włączyć, jest bateria, nie zawsze zwykła wymiana podzespołu wystarcza. Płaskie notebooki mają ten element wbudowany i może być konieczna naprawa baterii w laptopie. Jednak jest to zwykle stosunkowo prosta naprawa laptopa, niewymagająca zaawansowanych działań.

Przyczyn, dlaczego laptop nie chce się włączyć, może być wiele. Tylko ich prawidłowe zdiagnozowanie i pełne usunięcie pozwala na późniejsze użytkowanie komputera przenośnego bez dalszych problemów.