przegrzanie laptopa

Co zrobić gdy laptop się przegrzewa?

W dzisiejszych czasach laptop stał się podstawowym narzędziem do pracy, edukacji czy rozgrywki. W związku z tym niejednokrotnie używamy go codziennie, przez wiele godzin. Niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak m.in. przegrzany procesor w laptopie. Serwis komputerowy jasno wskazuje, że bardzo często naprawa laptopa spowodowana jest ich przegrzaniem. Jakie są objawy przegrzanego komputera? Jak zapobiegać takim sytuacjom? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Czy laptop może się przegrzać?

Czy laptop może się przegrzać? Oczywiście, że tak. Przegrzanie laptopa jest realnym zagrożeniem, które może spotkać każdego użytkownika. Bardzo często wiąże się to z intensywnym użytkowaniem, takim jak granie w wymagające systemowo gry, jak również edycja filmów. Co więcej, do przegrzania komputera dochodzi najczęściej w upalne dni, w których panuje wysoka temperatura powietrza.

Kolejną z przyczyn przegrzania laptopa mode być także zabrudzony system chłodzenia. Często taka sytuacja może wystąpić w wyniku zanieczyszczenia kurzem, co znacznie obniża jego wydajność. Może także dojść do uszkodzenia mechanicznego coolera, zwłaszcza gdy laptop jest często transportowany, bądź doznał niekontrolowanego upadku czy uderzenia z inną, twardą powierzchnią. Wówczas bezpośrednio może dojść do przegrzania chipsetu karty graficznej bądź procesora.

Przyczyną przegrzania może być także uszkodzony wentylator chłodzący procesor, jak również źle przylegający radiator do procesora.

Sprawdź również: Jak naprawić matrycę w laptopie?

przegrzanie laptopa - wymiana pasty

Przegrzanie laptopa – objawy

Przegrzanie laptopa objawy ma zazwyczaj dość jednoznaczne. Bardzo często laptop na samym początku zaczyna chodzić powolniej, zawieszać się, aż w końcu po prostu sam się wyłącza, nie chcąc się ponownie uruchomić. Samoczynne wyłączenie się laptopa, jest swojego rodzaju systemem zabezpieczającym przed osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury.

Co więcej, bardzo charakterystycznym objawem, który pozwala na łatwą identyfikację problemu, jest wysoka temperatura obudowy laptopa. W ekstremalnych przypadkach, w pewnych miejscach obudowy, podczas bezpośredniego dotyku, przegrzany laptop może wręcz parzyć.

Po drugie, bardzo często spotykanym objawem podczas przegrzania laptopa jest coraz głośniejsza praca wentylatora, którego zadaniem jest chłodzenie procesora. Co więcej, oprócz tego, że chodzi on coraz głośniej, to dodatkowo głośny szum utrzymuje się przez długi czas, zazwyczaj do momentu, w którym komputer sam się wyłączy, bądź jego użytkownik naciśnie właściwy przycisk zamykający jego pracę. Należy także zaznaczyć, że przegrzany laptop objawy wykazuję również w postaci braku uruchomienia wiatraczka chłodzącego procesor.

Jak nie przegrzać laptopa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak nie przegrzać laptopa? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki któremu będziemy mogli doskonale zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny przed przegrzaniem, nawet podczas jego wielogodzinnego użytkowania.

Przede wszystkim, jeśli obserwujemy, że laptop ma tendencję do przegrzewania, często w związku z jego bardzo intensywnym użytkowaniem, warto postawić na dodatkowe akcesoria chłodzące, które zadbają o właściwą temperaturę naszych laptopów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest podstawka chłodząca do laptopa. Oprócz tego, że akcesoria będą niezbędnym, wysoce funkcjonalnym elementem podczas codziennego użytkowania laptopa, to dodatkowo ich ergonomiczny kształt pozwala na wyższy komfort pracy czy nauki, a same podstawki, które cechuje atrakcyjny, nowoczesny design, staną się piękną ozdobą wnętrz. Jeśli używamy laptopa bez specjalnej podstawki chłodzącej, absolutną podstawą jest, by używać go na twardej, płaskiej powierzchni, takiej jak np. biurko, ława czy stół. Nie wolno trzymać laptopa np. w pościeli.

Co więcej, by laptop nie uległ przegrzaniu, należy ograniczyć maksymalną prędkość CPU. To skuteczna metoda w sytuacji, gdy mamy pewność, że powodem wyłączania się laptopa jest zbyt wysoka temperatura procesora. Zmian dokonuje się w ustawieniach systemu Windows, korygując częstotliwość, z jaką ma działać CPU.

By nie przegrzać swojego laptopa, warto także sprawdzić w BIOS, czy nasz komputer nie posiada wyłączonego trybu SILENT, a więc systemu aktywnego chłodzenia. W praktyce wiąże się to z obniżeniem o połowę wydajności pracy wiatraka chłodzącego procesor, bądź jego całkowitym brakiem działania.

Dodatkowymi sposobami, by unikać przegrzania się laptopa, jest m.in.: montaż dodatkowych wentylatorów w obudowie laptopa, wymiana obudowy na bardziej efektywniejszą, czy wymiana systemu chłodzenia na wydajniejszy.

Sprawdź również: Jak naprawić baterię w laptopie?

Przegrzany laptop, co robić?

Przegrzanie laptopa skutki może mieć bardzo poważne. Zanim nasz sprzęt przyjmie profesjonalny serwis komputerowy, możemy w pierwszej kolejności samodzielnie spróbować przeczyścić system chłodzący laptopa, który się przegrzewa. To łatwa czynność, do której najlepiej użyć sprężonego powietrza. Wtłoczenie powietrza pod wysokim ciśnieniem pozwoli na szybkie pozbycie się kurzu, drobnoustrojów bądź innych zanieczyszczeń, które uniemożliwiają poprawną, skuteczną i wydajną pracę systemu chłodzącego. Zaznaczyć jednak należy, że własnoręczne czyszczenie przy użyciu takiej metody, możliwe jest tylko w przypadku modeli laptopów, które posiadają otwory wentylacyjne.

W większości przypadków, gdy obserwujemy przegrzanie się laptopa, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu. Naprawa laptopów przegrzanych najczęściej polega na wymianie procesora. Co więcej, specjaliści sprawdzają także, czy nie doszło do zużycia pasty termo- przewodzącej w systemie chłodzącym laptopy, chociaż jest to niezwykle rzadko przyczyną przegrzania laptopa.