Jeżeli działanie systemu wyraźnie zwalnia, jest to znak, że przyszedł czas na generalne porządki. Nie musi to od razu oznaczać konieczności wymiany sprzętu czy jego podzespołów na nowe. Niezależnie bowiem od tego, w jaki osprzęt wyposażony jest komputer, używany na co dzień może pracować poniżej swoich możliwości. W związku z tym, aby nasz komputer wrócił do sprawności, możemy wykonać kilka prostych czynności, które znacznie poprawią działanie systemu. Warto poświęcić trochę czasu i powtarzać je regularnie, aby móc cieszyć się zadowalającą prędkością. Osobom, dla których naprawa komputerów w domowym zaciszu jest jak czarna magia, radzimy zwrócić się do profesjonalistów. Dla tych natomiast, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce, przedstawiamy poniżej pięć prostych kroków, które powinny zaradzić spowolnionej pracy systemu.
Weryfikacja aplikacji startujących automatycznie wraz z uruchomieniem systemu
Jedną z przyczyn wolniejszego startu może być zbyt duża ilość, często niepotrzebnych programów, które uruchamiają się automatycznie wraz z systemem. Odpowiednia sprawność komputera to także jego szybkie uruchamianie. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii i zweryfikować jakie programy uruchamiają się przy starcie. W tym wypadku warto ograniczyć je tylko do tych kluczowych i niezbędnych w naszym użytkowaniu. Zostawiamy więc wszystko, co jest potrzebne od razu po uruchomieniu sprzętu. Aby sprawdzić jakie procesy zachodzą po uruchomieniu komputera, wystarczy zajrzeć do menedżera zadań. Uruchomić go możemy na co najmniej dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na menu start i wybranie opcji menedżer zadań. Drugim sposobem jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego ctrl+alt+delete i wybranie analogicznie opcji menedżer zadań. Po uruchomieniu menedżera mamy okienko, w którym wybieramy zakładkę uruchamianie i przechodzimy do kolumny wpływ na uruchamianie. W tym miejscu możemy sprawdzić rodzaj uruchamianych programów i aplikacji i w razie potrzeby wyłączyć je poprzez kliknięcie prawy przyciskiem myszy i wybranie opcji wyłącz.
Porządek na dysku i defragmentacja
Od czasu do czasu warto zweryfikować przechowywane na dysku pliki i zadbać o porządek. Mozolna praca systemu może być objawem zbyt małej ilości miejsca na dysku. Aby powiększyć przestrzeń dyskową, warto przejrzeć foldery, w których z pewnością znajdą się pliki, których już nie używamy. Koniecznie należy również zweryfikować zainstalowane programy i aplikacje. Może wśród nich również znajdziemy takie, których od dawna już nie używamy i są nam zbędne. Możemy skorzystać przy tym z programu Revo Uninstaller lub z narządzi systemowych. Aby komputer mógł sprawnie funkcjonować, dobrą praktyką jest zapewnienie przynajmniej 10% wolnej pojemności partycji, na której zainstalowany jest system. Oprócz tego, jeżeli korzystamy z dysku HDD, warto zoptymalizować jego działanie poprzez defragmentację. Chodzi tutaj o usystematyzowanie plików, które zostały podzielone. To narzędzie systemowe poukłada pliki we właściwy sposób, dzięki czemu korzystanie z nich będzie zabierać mniej czasu.
Czyszczenie wnętrza komputera i wentylatorów z kurzu
Problem ze spowolnieniem działania sprzętu może wiązać się również z zabrudzeniem jego wnętrza a w szczególności wentylatorów odpowiadających za chłodzenie. Czyszczenie laptopa może okazać się rzeczą trudną do zrealizowania dla osób niedoświadczonych. Jeżeli więc nie chcemy podejmować się samodzielnego czyszczenia, warto odwiedzić serwis laptopów, gdzie w profesjonalny sposób pozbędziemy się zbędnych zanieczyszczeń, nie narażając jednocześnie sprzętu na uszkodzenia. O tym, jak ważne jest zadbanie o czystość wentylatora, świadczyć powinien fakt, że nieskuteczność jego działania wpływa na podniesienie temperatury wewnątrz urządzenia. To z kolei wpływa na obniżenie wydajności innych podzespołów takich jak np. procesor. Do samodzielnego czyszczenia możemy skorzystać ze ściereczek z mikrofibry, sprężonego powietrza i pędzelka, który dotrze do trudno dostępnych miejsc.
Skanowanie komputera programem antywirusowym
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że spowolnienie pracy systemu może być wynikiem działania złośliwego oprogramowania, którym być może nieświadomie zainfekowaliśmy nasz komputer. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze pozbycie się wirusa z komputera. W związku z tym warto od czasu do czasu przeskanować komputer programem antywirusowym, by wykryć ewentualne nieprawidłowości i zneutralizować je. Warto odpowiednio dobrać program, bo sam antywirus może wpływać na zwolnienie pracy systemu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc znalezienie takiego oprogramowania, które daje maksymalną ochronę przy minimalnym wpływie na szybkość działania komputera. Mimo że niektóre programy antywirusowe mogą spowalniać działanie systemu, rezygnacja z ich używania nie jest dobrym rozwiązaniem.
Wymiana sprzętu
Niestety nie w każdym przypadku działania na bazie narzędzi systemowych oraz konserwacja sprzętu przyniosą oczekiwane skutki. Jeżeli zastosowane metody nie dają znaczącej poprawy, może to oznaczać konieczność wymiany niektórych z podzespołów na nowocześniejszy sprzęt. Jeżeli korzystamy z klasycznego dysku HDD, warto zastanowić się nad jego zastąpieniem bardziej nowoczesnym i zdecydowanie szybszym w działaniu nośnikiem danych SSD. Może się bowiem okazać, że wymiana dysku na SSD przyniesie ogromną różnicę w wydajności działania komputera. Przy zastosowaniu tego nośnika danych powinniśmy odczuć znaczną poprawę w szybkości uruchamiania systemu i programów. Oprócz znacznego przyspieszenia warto wspomnieć o tym, że dyski SSD zużywają mniej energii, są bardziej odporne na uszkodzenia i pracują znacznie ciszej niż dyski HDD. Poza wymianą dysku możemy zdecydować się na dokupienie dodatkowych kości pamięci RAM, czy też wymianę układu chłodzenia o lepszej wydajności. Warto przed podjęciem decyzji odwiedzić serwis komputerowy i poradzić się specjalisty. Wizyta w serwisie jest wskazana również wówczas, gdy nie chcemy sami wymieniać podzespołów w obawie przed uszkodzeniem innych elementów.
Komentarze (0)